Atatürk Eğitim Fakültesi

Atatürk Eğitim Fakültesi

Genel Bilgiler

 

FAKÜLTE BİNASI

Atatürk Eğitim Fakültesi, okul öncesi eğitim, ilköğretim ve orta öğretime öğretmen yetiştiren bir kurumdur. Fakülte bünyesinde 8 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlere bağlı 23 anabilim dalı vardır. Anabilim dallarının her biri ayrı diploma veren, bağımsız birer öğretmenlik programıdır. 2016-2017 öğretim yılı itibariyle Atatürk Eğitim Fakültesi, 37 Profesör, 29 Doçent, 69 Yardımcı Doçent Doktor, 32 Öğretim Görevlisi, 60 Araştırma görevlisi olmak üzere toplam 226 akademik personel ile 6.908 birinci öğretim ve  27 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 6.935 öğrenciye hizmet vermektedir.

1998 yılında gerçekleşen yeniden yapılanmayla birlikte, lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere, iki ayrı düzeyde eğitim ve öğretim vermektedir. Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü ile Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü'nde öğretim süresi, 3,5 + 1,5 yıl olmak üzere, toplam 5 yıldır. Bu bölümlerin programları, Fen - Edebiyat Fakültesi ile birlikte yürütülmektedir. Buna göre öğrenciler, 3,5 yıllık birinci devrede, Fen - Edebiyat Fakültesi'nde, kendi branşları ile ilgili bölümlerde, alan derslerini almaktadır. İkinci devrede ise, öğretmenlik formasyonu ile ilgili teorik ve uygulamalı bir eğitimin verildiği tezsiz yüksek lisans öğrenimi görülmektedir. Diğer programlarda, dört yıllık, lisans düzeyinde bir eğitim ve öğretim verilmektedir. Yeni yapılanma ile birlikte, öğretmenlik eğitimini teorik olmaktan kurtarmak için, fakülte - okul işbirliğine büyük önem verilmiş; buna paralel olarak, okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerine ayrılan süre arttırılmıştır.

Türkiye'nin en köklü öğretmen yetiştiren kurumu olan Atatürk Eğitim Fakültesi; Marmara Üniversitesi'nin İstanbul'un Anadolu yakasındaki Göztepe kampüsündedir.

Fakülte tanıtım broşürünü buradan Türkçe ve Ingilizce pdf belge olarak indirebilirsiniz. 

 

Bu sayfa Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından en son 04.12.2016 23:11:38 tarihinde güncellenmiştir.