Atatürk Eğitim Fakültesi

Atatürk Eğitim Fakültesi

Gurbette Fotoğraf Sergisi

Marmara Üniversitesi Kentsel Sorunlar ve Yerel Yönetimler Araştırma Merkezi ve Atlas Cultureel Centrum’un ortaklığında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim iş Eğitimi Anabilim Dalı’nda “Gurbette” isimli serginin açılışı 7 Ocak 2019 tarihinde saat 16.00’da gerçekleşecektir. Sayın Şahin Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Servet ve Arş. Gör. Dr. M.Meltem Zudovas’ın girişimleriyle düzenlenen serginin gerçekleşmesini sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Sergimiz iki aşamalı olup ilk aşamasında Hollanda’da göçün hikayesini ziyaretçilere sunarken ikinci aşamasında göç ve gurbet temasının öğrencilerin gözünden irdelenmesiyle ortaya çıkan eserlerden oluşacaktır.

Sergimizin Hollanda’dan gelen eserleri Hollanda’nın 50. Yılı çerçevesinde hazırlandığı için 50 adet fotoğraftan oluşmaktadır. Bu fotografların  25 tanesi Türkiyenin  farklı illerinden gelerek Hollanda’ya yerleşen birinci nesil Türk neslini temsil etmekte iken diğer 25 tanesi ise Hollandalı vatandaşların fotograflarından oluşmaktadır. Sergi de bu fotoğrafların yanı sıra kişilere ait hikayelere, geçmiş döneme ait fotoğraflara ve pasaport, mektup gibi kişisel eşyalara da yer verilecektir.

Sergide Hollanda’dan Fotograf Sanatçıları Coby Van Wageningen ve Şahin Yıldırım’ın Fotograflarının yanı sıra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğrencilerinin de çeşitli sanat dallarındaki “Göç” temalı eserleri sergilenecektir.

Bu sergi aracılığıyla ziyaretçilerimize Hollanda’da oluşan 50 yıllık kollektif tarihimizi fotoğraf, özel hikayeler ve değerli eşyalar aracılığı ile gösterme fırsatının yanı sıra göçün Türkiye’deki öğrencilerin gözünden yorumlanmasına da şahit oluyoruz.

 Sergimiz 20 Ocak 2019 tarihine kadar Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim iş Eğitimi Anabilim Dalı’nda  sanat severlerle buluşmayı bekliyor.

Bu sayfa Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından en son 03.01.2019 13:33:56 tarihinde güncellenmiştir.