Atatürk Eğitim Fakültesi

Atatürk Eğitim Fakültesi

Machiel Kiel Seminer

Eğitim Bilimleri Bölümü'nde 22 Kasım'da, Osmanlı dönemi Balkanlarının yaşayan dünyadaki en büyük tarihçisi olan Prof. Dr. Machiel Kiel, _Athens in the Ottoman Period _konulu bir seminer verdi.


Harvard, Bonn, Utrecht başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde dersler verdikten sonra emekli olan Kiel, Balkan tarihi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Seyfi Kenan'ın davetiyle verdiği seminer konuşmasında Osmanlı döneminde Atina konusunu işleyen Prof. Dr. Machiel Kiel, Osmanlıların kent algısı, mahalle olgusu, gettolaşmanın olup olmadığı ve şehir düzeninin yanı sıra sosyal, kültürel ve dini mimari üzerinde dururken bazı ünlü tarihçilerin iddia ettiği gibi acaba Atina'nın hem ekonomisinin ve hem nüfusunun Türklerin gelişinden sonra sürekli düşüşe mi geçtiği meselesini birincil kaynakları, Osmanlı arşivini 50 yılı aşkın zamandan beri dikkatle kullanımından sonra elde ettiği önemli bulguları dinleyicilerle paylaşırken düşünce ve bilim tarihinde nasıl bazı bilgilerin eğreti bir şekilde karşımızda durduğunu ortaya koydu. Bir kez daha eleştirel ve sorgulamacı bir tavrın önemini vurguladı.

 

 

Bu sayfa Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından en son 26.11.2018 14:26:20 tarihinde güncellenmiştir.