24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı


Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü kutlama programı 24 Kasım 2022 tarihinde Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşması Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfi Kenan tarafından yapıldı.

24-Kasım-2022-Kutlama-1.jpg (214 KB)

Dekan Prof. Dr. Seyfi Kenan konuşmasında öğretmenliğin iş, meşgale anlamında meslek olarak değil insanın beslendiği topluma ve kültüre karşı bir yükümlülük duygusuyla yapmış olduğu bir çağrı olarak görüldüğünde her zaman heyecan verici bir hale gelebileceğini belirtti. Bu beslenmenin, çok çeşitli öğrenmenin insanın ve toplumun bulunduğu her ortamda gerçekleşmesi nedeniyle öğretme çağrısının da her yerde gerçekleşebileceğini vurguladı. Tıpkı arıların muazzam çiçeklerden beslendiği gibi insanın da çok farklı kaynaklardan beslenmesi gerektiğini, öğretmenlerin de kendilerini farklı kaynaklardan besleyerek zenginleştirdiğini ve böylece de yücelttiğini dile getirdi.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Mustafa Uslu yönetimindeki Marmara Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu tarafından sunulan ve hem Batı hem Türk müziğinden ezgilerle hazırlanan ve ustaca icra edilen konserin yer aldığı program, kalabalık bir topluluk tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

24-Kasım-2022-Kutlama-2.jpg (359 KB)

 

24-Kasım-2022-Kutlama-3.jpg (262 KB)

 

24-Kasım-2022-Kutlama-4.jpg (409 KB)

 

24-Kasım-2022-Kutlama-5.jpg (302 KB)

Müzik dinletisinden sonra anaokulunda liseye kadar farklı öğrenim seviyelerinden öğrencilerin “Öğretmen” hakkındaki görüşlerini içeren barkovizyon gösterisinden izlendi. Törenin devamında ülkemizde modern öğretmenlik yetiştirme kurumunun gelişim sürecini içeren, Atatürk Eğitim Fakültesi’nin müze çalışması Arş. Gör. Naci Serhat Başkan tarafından sunuldu. Başkan, sunumunda geçmişi 1848'de öğretmen yetiştirmek için kurulan Dârülmuallimîn-i Rüşdî’ye dayan ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültemize ait şu ana kadar elde edilen bilgi ve belgeler hakkında bilgi verdi ve AEF Müzesinin sanal ortamda muze.aef.marmara.edu.tr de yayına başladığını duyurdu.

Ardından Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar Teknolojileri ve Öğretimi Bölümü’nden mezun olan ve 15 yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olan Atatürk Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Volkan Demir, kısaca öğrencilikten öğretmenliğe uzanan kariyer süreci hakkında bilgi verdikten sonra pandemi sürecinde öğretim teknolojilerinin başarılı bir şekilde kullanımına yönelik okullarında yaşadıkları deneyimlerinden bahsetti. Törenin devamında genç öğretmen adaylarından fakültemiz Türkçe öğretmenliği öğrencilerinde Yeşim Arslan eğitimde Türkçe’nin güzel bir şekilde kullanımının önemini ele aldıkları konuşmalarını yaptılar. Son olarak AEF Müzesi çalışması kapsamında Atatürk Eğitim Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayla Gürdal ile yapılan söyleşiden meslek yaşantısındaki anılarını içeren 10 dakikalık bölüm, video gösterisi olarak sunuldu. Ayla Gürdal Hocamız 1960’lı yıllarda başlayan ve 60 yılı bulan öğretmenlik deneyimi sonucunda elde ettiği tecrübeyle başarının üç anahtar kavramı olduğunu söyledi: "Çalışmak, dürüst olmak ve öğretmeyi istemek".

24-Kasım-2022-Kutlama-6.jpg (284 KB)

24-Kasım-2022-Kutlama-7.jpg (188 KB)

HIZLI ERİŞİM