"Sürdürülebilir Sanat:19 Mayıs’ta 19 Eserle Atatürk” Sergisi

"Sürdürülebilir Sanat:19 Mayıs’ta 19 Eserle Atatürk" Sergisi

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından 27-31 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenen “Marmara Kültür Sanat ve Spor Festivali” kapsamında açılan, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümü 2. Sınıf öğrencilerinin eserleri ile oluşan Dr. Öğr. Üyesi Nuray Ergindir Küçükkaya yönetiminde “Sürdürülebilir Sanat:19 Mayıs’ta 19 Eserle Atatürk” adlı sergi 27 Mayıs 2024, Pazartesi günü, saat 13.00’de Marmara Üniversitesi Genç Ofis Sanat Galerisi’nde büyük bir katılımla açıldı. 

Açılış, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Korkut, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şahin, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı İshak Aslan, Resim Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Evren Daşdağ, Atatürk Eğitim Fakültesi Genel Sekreteri Erkan Ünal, dünyaca ünlü Ebru Sanatçımız Hikmet Barutçugil, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve sanatseverlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Sürdürülebilir Sanat sergisi, 29 Mayıs 2024 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kurt, Dekanlarımız ve SKS daire başkanımız ve Genç Ofis Birimimiz, İstanbul İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. 

Bu projede öğrenciler, Atalarından aldıkları ilhamla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yılında, geri dönüşüm sanatıyla oluşturdukları Mustafa Kemal Atatürk'ün portre çalışmalarıyla çevresel sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak, Resim-İş Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersinde, “Sürdürülebilir Sanat” projesi kapsamında büyük bir özveriyle 19 eser ortaya koydular. 

Öğrencilerimizin ortaya koymuş oldukları bu sanat eserleri, atık malzemelerin potansiyelini, yeniden üretimi göstererek toplumu eğitmeyi ve topluma ilham vermeyi amaçlamakta aynı zamanda topluma çeşitli malzemelerle sanatın nasıl ifade edilebileceğini göstermektedir. Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümü Sürdürülebilir Sanatla Ata'mızın ışığında geleceğe dönük bir vizyon sunarak toplumsal farkındalık oluşturacak bir adım atmaktadır.

 

HIZLI ERİŞİM